Raper Mata, a właściwie Michał Matczak, to niewątpliwy fenomen ostatnich lat polskiej sceny nie tylko muzycznej, ale także lifestyle’owej. Stał się ikoną i wzorem dla młodych ludzi w całej Polsce.

Jego często kontrowersyjne i czasem wulgarne teksty wpasowują się w okres buntu. Dotychczas wydano dwie płyty Maty. Pierwszy studyjny album debiutancki z 2020 roku zatytułowany „100 dni do matury” otrzymał status poczwórnie platynowej. Płyta przybliża problemy szkolnych lat, jest pełna wspomnień, w tym wszystkim nie zabrakło ironicznego podejścia.

O Macie usłyszała cała Polska po utworze „Patointeligencja”, który miał być zobrazowaniem tego, że pochodzenie nie jest odpowiedzialne za zachowanie człowieka. Drugi album wydany pierwszego października 2021 pt. „Młody Matczak” trzykrotnie pokrył się platyną. To z tej płyty pochodzi singiel ” Kiss cam (podryw roku)”.

Płyta opowiada o tym, co w tym momencie dzieje się w życiu rapera, z jakimi dylematami musi się mierzyć. Opowiada o swoim życiu bez ubarwiania rzeczywistości. To historia o wchodzeniu w dorosłość, podejmowaniu życiowych decyzji, mierzeniu się z odpowiedzialnością. Oba albumy Maty spotkały się z bardzo pozytywną reakcją odbiorców.

Raper bije rekordy popularności. Na ostatnim, niedawnym koncercie na warszawskim Bemowie zebrało się ponad czterdzieści tysięcy słuchaczy. Warto wspomnieć o tym, że muzyka Maty jest dostępna w internetowych serwisach muzycznych takich jak Spotify czy Deezer, na których znalazł się w międzynarodowej czołówce odsłuchań.