Gramofon jest następcą dwóch przełomowych wynalazków. Pierwszym, który warto przedstawić, jest fonoautograf będący najstarszego urządzeniem, które zdolne było do zapisywania dźwięku. Fonoautograf został skonstruowany w 1857 roku przez Édouard-Léon Scott de Martinville. Inspiracją do zbudowania tego niezwykłego urządzenia była fascynacją francuza budową ludzkiego ucha. Fonoautograf nie wydawał dźwięków, a jedynie odwzorowywało go w formie graficznej. Drugim urządzeniem, którego „potomkiem” jest gramofon to fonograf.

Gramofon – krótka historia

Twórcą fonografu był Thomas Edison, który stworzył ten niezwykły wynalazek w 1877 roku. Fonograf był urządzeniem fenomenalnym jak na swoje czasy, gdyż pozwalał zarówno na zapis, jak i odtwarzanie dźwięku. Dziesięć lat później Emil Berliner opatentował pierwszy w historii gramofon. Urządzenie to pozwalało odtwarzać dźwięk z płyt winylowych, które początkowo były produkowane i sprzedawane przez samego Berlinera.

Złoty okres gramofonu trwał niemal czterdzieści lat, kiedy to od 1948 roku płyty winylowe była powszechnie używane, okres ten skończył jednak około 1988 roku, kiedy to pierwsze płyty CD zdominowały rynek muzyczny. Obecnie gramofony przeżywają prawdziwy renesans.

Zalety posiadania gramofonu!

Gramofony przeżywają obecnie prawdziwy renesans, oto kilka argumentów, które być może i Ciebie skłonią do zakupu tego niezwykłego urządzenia:

  • niezwykłe i ociekające pewną magią okładki płyt winylowych,
  • elegancki design, którym odznaczają się gramofony,
  • muzyka wydobywająca się z płyt winylowych: ma wyraziste wysokie tony, jest bardzo ciepła, posiada potężny, ale jednocześnie miękki bas. To wszystko sprawia, że jeśli tylko zdecydujecie się na zakup gramofonu, to z całą pewnością dzięki muzyce, która z niego będzie płynąć, zapewnicie sobie spokojny i pozbawiony stresu relaks.