Urodzony 24 grudnia 1982 w Warszawie Piotr Szmidt, znany na scenie jako Ten Typ Mes, to niewątpliwie legenda polskiego rapu, jak i polskiej kultury. Artysta, poza rapowaniem, jest producentem muzycznym, wydawcą, realizatorem nagrań, a nawet felietonistą.

Legenda polskiego rapu

Mes nagrał łącznie 13 płyt, z których aż 3 zyskały status złotej płyty. Artysta był nawet dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka, a więc jednej z najważniejszych nagród muzycznych przyznawanej w naszym kraju.

Mes jest niewątpliwie jedną z legend polskiego rapu, bo nagrywa nieprzerwanie od 2005 roku. Podczas swojej kariery współpracował z takimi gwiazdami jak: Peja, Sarius, Donatan, Grubson, Quebonafide, Włodi, Pezet, a nawet z Dawidem Podsiadło.

Biografia artysty znalazła się w Antologii polskiego rapu wydanej przez Narodowe Centrum Kultury w 2014 roku.

Dorobek muzyczny rapera – płyty Mesa

Artysta zadebiutował na scenie rapowej albumem „Alkopoligamia: zapiski Typa” wydanym przez wytwórnię T1-Teraz w 2005 roku. Przez kilka kolejnych lat, aż do 2009 była to jedyna płyta rapera, aż finalnie powstał krążek „Zamach na przeciętność” w 2009, wydany przez wytwórnię Alkopoligamia, która wydawała wszystkie kolejne płyty rapera. Na nowy album przyszło czekać fanom zaledwie dwa kolejne lata gdy w 2011 roku, pojawił się „Kandydaci na szaleńców.” Album ten zyskał status złotej płyty, co w tamtym okresie było uznawane za bardzo duże osiągnięcie. Następnie, w 2013, pojawił się album „Ten Typ Mes i Lepsze Żbiki.” Kolejne płyty „Trzeba było zostać dresiarzem” z 2014 roku oraz „Ała.” z 2016 roku, zyskały status złotych płyt, osiągając łączny nakład ponad 30,000 sprzedanych kopii. W 2018 roku pojawił się album „Rapersampler” oraz dodatek „Rapersampler+,” a dyskografia rapera zamyka się krążkiem „Biały Tunel” z 2020 roku.