Kurz jest najczęstszym zanieczyszczeniem powstającym na płytach typu vinyl i może pochodzić z drobnych cząstek brudu, piasku i komórek skóry. Jest jednak prawdopodobne, że na powierzchni płytki lub w rowkach znajdują się inne zanieczyszczenia, takie jak nikotyna, olej z palców i inne materiały. Płyty mogą również zawierać cienką warstwę smaru do form, smaru używanego w procesie produkcyjnym, aby umożliwić łatwe wyjęcie płyty z formy.

Jak zbiera się kurz na vinylach?

Ładunki statyczne są główną przyczyną powstawania kurzu na płytach winylowych. Płyty winylowe gromadzą ładunki elektrostatyczne po wyjęciu ich z okładek i kopert. Ładunki elektrostatyczne gromadzą się również podczas odtwarzania. Kiedy vinyle są naładowane elektrycznością statyczną, działają jak magnes, przyciągając kurz i inne zabrudzenia. Po włożeniu płyt winylowych z powrotem do koperty gromadzi się na niej kurz. Dlatego po włożeniu płyty z powrotem do koperty, może ona ulec ponownemu zabrudzeniu.

vinyle

Jak zredukować zakłócenia na płycie?

  1. Regularnie czyść powierzchnię talerza szczotką z włókna węglowego.
  2. Użyj maty antystatycznej.
  3. Użyj pistoletu antystatycznego, aby usunąć elektryczność statyczną z powierzchni płyty typu vinyl.
  4. Użyj antystatycznego środka do czyszczenia płyt.
  5. Używaj antystatycznych pokrowców na płyty do przechowywania płyt.
  6. Czyszczenie igły.

Bardzo ważne jest również utrzymanie igły w czystości. Podczas pracy igła zbiera kurz i inne cząsteczki z rowków. Do właściwej pielęgnacji igły można użyć małego pędzelka. Chociaż możesz ulec pokusie, nie dotykaj igły palcami, ponieważ wspornik może zostać uszkodzony, a końcówka zabrudzona.