Metronom – są osoby, które na dźwięk tego słowa zaczynają drżeć. Są też tacy, którzy z metronomem pracować lubią i jest to nieodłączny element ich codziennych ćwiczeń. O co więc w ogóle tyle hałasu i jak metronom może pomóc muzykowi?

tani przenosny metronomMetronom służy głównie do tego, aby utrzymać muzyka w tempie podczas ćwiczeń. Jest to jego pierwsze i podstawowe zastosowanie. Również dzięki temu urządzeniu każdy muzyk może doskonalić swoją technikę. Najpierw zaczynając od wolnego tempa, w którym możliwe jest bezbłędne wykonanie ćwiczenia, można stopniowo przyspieszać. Jest to możliwe tylko i wyłącznie z pomocą metronomu – z Drum Center. Oprócz tego wiele osób ma tendencje do zwolnienia lub przyspieszania w trakcie wykonywania utworu. W takich momentach również niezbędny jest metronom. Jest to urządzenie, które powinno towarzyszyć muzykom od najmłodszych lat edukacji, może wtedy nie wzbudzałby takiej niechęci i strachu, ale podobnie jak z wizytami u dentysty – służą one głównie dla własnego dobra. Dodatkowo metronom jest pomocny w tym, aby stopniowo zwiększać tempo ćwiczeń, a nie od razu rzucać się na głęboką wodę po podstawowym wykonaniu ćwiczenia w tempie wolnym. I niestety z metronomem jest jak ze sztangą, czy z wejściem na siłownię – jednorazowe użycie nic nie da. Metronom musi być używany z uwagą i pełną świadomością, a przede wszystkim systematycznie, aby praca z nim przyniosła jakiekolwiek efekty.

Metronomy mogą być elektryczne lub mechaniczne. Oczywiście istnieją tysiące aplikacji na telefon lub strony internetowe, które mogą służyć, jako metronom jednak tworzy to pewne zagrożenie rozproszenia podczas ćwiczeń. Dlatego warto zainwestować w nawet najprostszy metronom, aby wyroić w sobie nawyk, oraz aby odruchowo trzymać tempo podczas trwania utworu, ponieważ jest to ważne i miłe w odbiorze zarówno dla muzyka jak i dla słuchającego go widza.