Jakub Janowski, znany w towarzystwie hip-hopowym jako Kartky, to urodziny w Radomsku raper. Na szeroki wody wypłyną będąc członkiem znanej w rapowym światku wytwórni płytowej Quequality, której założycielem i właścicielem był Quebonafide, czyli jeden z najpopularniejszych w Polsce raperów. Kartky zakończył współpracę z wspomnianą wytwórnią, na co wpływ miał między innymi skandal z udziałem rapera i w 2019 roku założył własną wytwórnię płytową OU7SIDE.

Pierwszy album Kartky wypuścił w 2009 roku. Płyta „Odkryj pasję, która tętni w bruku” została nawet objęta patronatem przez portal hip-hop.pl. Na kolejną płytę artysty trzeba było poczekać aż do 2014 roku. Wówczas ukazał się mixtape Preseason Highlights. W 2015 roku ukazały się aż dwie płyty Kartky’ego. Były to Shadowplay, który ukazał się razem z dodatkowym minialbumem Black Magic EP oraz Fuego Infinito. Druga płyta była pierwszą legalnie wydaną płytą przez QueQuality w dorobku rapera.

okładka płyty Księga Jesiennych Demonów

Albumy Kartky’ego zaczynały cieszyć się coraz większą popularnością, jednak pierwsze duże sukcesy artysta odniósł dopiero w 2018 roku. Wydany w kwietniu 2018 roku album Kartky’ego pt. „Blackout” wspiął się na 8. miejsce listy Olis. W grudniu natomiast premierę miała jego siódmej produkcji, czyli „Black Magiic”. Album ten przyniósł raperowi pierwszą złotą płytę za sprzedanie 15 tysięcy egzemplarzy, którą Kartky odebrał w sierpniu 2019 roku. Złotem pokryły się także takie płyty Kartky’ego jak „Dom na skraju niczego” z 2019 roku oraz wydana w 2021 roku „Kraina lodu”. W 2022 roku raper wydał natomiast kolejny album noszący nazwę „Księga jesiennych demonów” która wspięła się na szczyt listy Olis