Istnieje wiele sposobów, w jakie można uszkodzić swoje płyty podczas ich niewłaściwego czyszczenia. Niektóre z najczęstszych zagrożeń związanych z niewłaściwym czyszczeniem płyt obejmują:

  • Porysowanie płyty – Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych sposobów uszkodzenia płyty winylowej. Najlepszym sposobem na uniknięcie porysowania płyty podczas jej czyszczenia https://winylownia.pl/pl/categories/muzyka-akcesoria-pielegnacja-plyt-i-igly-1214554046.html jest trzymanie płyty pod kątem podczas czyszczenia jej szczotką, tak aby szczotka nie miała kontaktu z rowkami.
  • Używanie zbyt wysokiej temperatury – Ekstremalne ciepło może spowodować wypaczenie, deformację i stopienie winylu na samej płycie. Unikaj używania myjki parowej, suszarki do włosów lub podgrzewanego roztworu czyszczącego podczas czyszczenia płyt. Zamiast tego, trzymaj się wody o temperaturze pokojowej i delikatnego roztworu czyszczącego.
  • Używanie niewłaściwego roztworu czyszczącego – Wiele osób używa dowolnego roztworu czyszczącego, który przychodzi im do głowy jako pierwszy podczas czyszczenia ich płyt. Jednak jest to bardzo niebezpieczna praktyka, która może prowadzić do poważnego uszkodzenia płyt. Unikaj używania roztworów czyszczących, które są zbyt ostre i zawsze upewnij się, że roztwór czyszczący jest przeznaczony do czyszczenia płyt winylowych.

Wiele opcji czyszczenia płyt winylowych

Istnieje wiele sposobów, że można wyczyścić swoje płyty winylowe, aby uniknąć uszkodzenia i uczynić je odtwarzać ponownie. Upewnij się, że poświęcisz czas na czyszczenie swoich płyt co najmniej raz w roku, aby utrzymać je w najlepszym stanie i sprawić, by trwały jak najdłużej.

Niektóre z najlepszych metod czyszczenia płyt obejmują:

  • Czyszczenie próżniowe – Jak omówiono wcześniej, jest to najlepszy i najbardziej skuteczny sposób na czyszczenie swoich rekordów. Upewnij się, że umieścisz rekordy w kąpieli z ciepłą wodą, a następnie odkurz je.
  • Record Brush – Jest to świetna metoda czyszczenia płyt, ale nie jest tak skuteczna jak metoda próżniowa. Możesz kupić szczotkę do czyszczenia płyt w większości sklepów muzycznych.
  • Moczenie w wannie z roztworem czyszczącym – Nie jest to zalecane dla nowszych płyt. Tylko albumy, które mają co najmniej 10 lat mogą być moczone w roztworze czyszczącym. Unikaj używania roztworu czyszczącego, który zawiera alkohol, ponieważ spowoduje on skurczenie się płyty.