Płyty winylowe podobnie jak płyty CD ulegają zabrudzeniu. Sprawę utrudnia fakt, że brud gromadzi się w podłużnych kanalikach zwanych rowkami, nie wystarczy więc przeczyścić czarnej płyty szmatką. W celu pozbycia się zanieczyszczeń z winylowego nośnika stosuje się specjalne myjki. W każdym sklepie muzycznym możemy zauważyć różne ich rodzaje. Oto niektóre z nich.

Myjka ręczna

Ręczna myjka do płyt winylowych to urządzenie ze wbudowanymi szczotkami, dzięki którym brud z łatwością wydostaje się na zewnątrz rowków. Prosta budowa urządzenia nie nastręcza trudności, więc samo mycie jest łatwe i przyjemne. Winyl umieszcza się w wanience wypełnionej uprzednio płynem (dedykowana mieszanka do czyszczenia płyt winylowych, którą można kupić w każdym sklepie muzycznym lub przez internet). To właśnie w wanience zlokalizowane są szczotki. Na zewnątrz myjki znajduje się korba, która po wprawieniu w ruch obraca płytę.

Myjka ręczna

Myjka półautomatyczna

Jest to maszyna odsysająca nieczystości. Jak sama nazwa wskazuje, wymaga podłączenia do prądu. Wkładamy płytę, stabilizujemy ją zaciskiem oraz rozprowadzamy płyn do czyszczenia. Charakterystyczną częścią myjki odsysającej jest ramię czyszczące winyl. Funkcja odsysania brudu ułatwia i skraca proces pielęgnacyjny. Po wyjęciu z urządzenia płyta jest bowiem od razu gotowa do odsłuchu.

Na rynku wyróżnia się ponadto: myjki ultradźwiękowe (wśród nich znalazły się myjki manualne i automatyczne) oraz myjki hybrydowe. To, którą z nich wybierzemy, zależy od osobistych preferencji, obszerności winylowej kolekcji i zasobności naszego portfela.

Rodzaje myjek do płyt winylowych