Jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej uniwersalnych i świetnie brzmiących instrumentów jest tamburyn. Pozwala on uzyskać dźwięki o nieokreślonej wysokości, pasujące do wielu gatunków muzycznych.

Szkolne lekcje rytmiki

Prawdopodobnie każdy kojarzy, że ten instrument znajdował szerokie zastosowanie podczas szkolnych lekcji rytmiki. Przedstawienie tamburyna jako jednego z pierwszych instrumentów jest nieprzypadkowe. Po pierwsze, ze względu na prostą budowę, sprawdzi się on nawet u bardzo małych dzieci jako ich wstęp do rozmaitych lekcji muzyki.

Po drugie – ten instrument pozwala im w pełni poznać, czym jest rytm. Dzięki wystukiwaniu konkretnych rytmów z pomocą tamburyna, można nauczyć dzieci wiele o muzyce.

jak zbudowane jest tamburyno?

Kiedyś wykorzystywało się głównie powlekane modele, który wyglądały jak okrąg z naciągnięta na niego membraną. W jego bocznej, zazwyczaj drewnianej części, znajdowały się niewielkie blaszki lub dzwoneczki, które poddawane ruchowi wydawały z siebie charakterystyczne dźwięki.

Obecnie można spotkać zarówno modele powlekane membraną, jak i jej pozbawione. Niektóre modele zamiast klasycznego kształtu, wyglądają jak niewielkie półokręgi.

Do jakich gatunków muzycznych się sprawdzi?

Prostota i uniwersalność tego instrumentu perkusyjnego sprawiają, że jest on powszechnie wykorzystywany niemalże w każdym gatunku. Świetnie sprawdzi się jako jeden z dźwięków utworu country, jak również pop czy rockowego.

Gra na nim jest niezwykle prosta. Jest bardzo często dołączany do perkusji jako całości.

Tamburyna dostępne pod adresem: https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusjonalia/tamburyna-390.html