Jazz to złożony i zniuansowany gatunek. Istnieje od prawie 200 lat i do dziś się rozwija. To mroczne czasy dla sztuki w ogóle, a muzyka jazzowa nie jest tu wyjątkiem. Wiele z najlepszych barów, klubów i miejsc koncertowych na świecie zamyka się w zastraszającym tempie. W związku z tym nie ma już zbyt wielu miejsc, gdzie można zobaczyć występy jazzowe na żywo.

Trudniej niż kiedykolwiek wcześniej jest poznać historię jazzu lub znaleźć miejsca, w których jest on regularnie wykonywany. W tym artykule poznasz 10 sposobów, dzięki którym możesz dowiedzieć się więcej o tym fascynującym gatunku muzyki. Podobnie jak każda forma sztuki, nauka o jazzie wymaga poświęcenia i wysiłku ponad wszystko. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest zanurzenie się głębiej w świat muzyki jazzowej, jeśli tylko jesteś gotów włożyć trochę pracy.

Wykorzystaj maksymalnie swój czas w podręcznikach

Podręczniki są świetnym miejscem do rozpoczęcia nauki o muzyce jazzowej. Większość podręczników będzie miała szczegóły dotyczące początków gatunku i jego najbardziej ikonicznych artystów. Jest to wiele informacji do przyswojenia na początku, więc będziesz musiał poświęcić czas na uważne czytanie i ponowne czytanie wszystkiego, czego nie rozumiesz.

Pomocne może być robienie notatek na marginesie każdego rozdziału w trakcie czytania. Warto również spróbować połączyć informacje, o których czytasz, z tym, co już wiesz. Jeśli masz przyjaciela, który jest fanem jazzu, możesz wymienić się z nim rozdziałami podręcznika. Dobrym pomysłem jest również słuchanie muzyki jazzowej podczas nauki. To może wydawać się trochę głupie, ale może pomóc ci lepiej skojarzyć muzykę z informacjami, które czytasz.

Nagrania muzyki jazzowej na płytach winylowych

Jeśli masz szczęście posiadać kolekcję klasycznych albumów jazzowych na winylach https://winylownia.pl/pl/series/polish-jazz-26.html, możesz ich słuchać podczas czytania rozdziałów podręcznika dotyczących jazzu. Pomoże ci to skojarzyć muzykę, o której czytasz, z nagraniami, które już wcześniej słyszałeś. Pomocne może być również zaglądanie do liner notes tych płyt winylowych.

Często zawierają one ciekawe informacje zarówno o muzykach, jak i o samym powstawaniu utworów. Winyle ułatwiają także odtwarzanie konkretnych utworów w kółko podczas czytania i robienia notatek. Możesz nawet stworzyć playlistę z wszystkimi utworami, których chcesz słuchać podczas nauki.

Pomoże Ci to lepiej skojarzyć informacje, które czytasz z muzyką. Możesz również użyć tej listy odtwarzania podczas jazdy samochodem lub podczas wykonywania innych czynności, w których możesz słuchać muzyki.