Jednym z najważniejszych elementów każdego zestawu perkusyjnego jest werbel. Wybór jego konkretnego rodzaju ma niebagatelne znaczenie dla brzmienia całej perkusji, dlatego też koniecznie trzeba poznać wszystkie jego najważniejsze rodzaje i cechy charakterystyczne.

Werble — jakie są rodzaje?

Podstawową różnicą pomiędzy różnym werblami, jest materiał, z którego zostały one wykonane. Najpopularniejszymi modelami są werble metalowe i drewniane, dostępne do zakupu tutaj: https://drumcenter.pl/pol_m_Werble-398.html.

Wersja drewniana występować może w postaci werbli klonowych lub brzozowych. Najbardziej uniwersalnym jest werbel klonowy, który posiada bardzo ciepłe dźwięki i bogate tony. Model brzozowy natomiast to wyraziste doły i niezwykle mocne górne tony. Czasem spotyka się także werble dębowe, które mają delikatną górę, a niskie tony bardzo ciepłe i miłe dla ucha.

Zupełnie innym rodzajem werbli są te metalowe. Są one o wiele głośniejsze, a także posiadają zauważalny metaliczny dźwięk, który bardzo często słyszalny jest np. w przypadku grania muzyki punkowej. Ich ogromną zaletą jest możliwość szerokiego strojenia, dzięki czemu uzyskać można odpowiednie brzmienie właściwie do każdego rodzaju muzyki.

Jak zatem widać możliwości dobrania werbla jest całkiem sporo i każdy perkusista będzie w stanie dobrać je nie tylko do tego, jaki typ muzyki gra, lecz także do osobistych preferencji, a także co równie ważne, do posiadanego budżetu i możliwości finansowych.